17 Mart 2009 Salı

Kleopatra'nın kökeni Afrika mıydı?

Antik Mısır'ın güzelliğiyle ünlü efsanevi Kraliçesi Kleopatra'nın daha önce düşünüldüğünün aksine Yunan değil, Afrika kökenli olduğu öne sürüldü.

Avusturya Bilimler Akademisi'nden Dr. Hilke Thuer, Efes'teki çalışmaları sırasında Kleopatra'nın kardeşi Prenses Arsinoe'nin mezarını bulduklarını söyledi. Thuer'e göre mezardan çıkan kemikler, Arsinoe'nin Afrikalılara özgü bir iskelet yapısının olduğuna işaret ediyor.

Hilke Thuer, "Ptolemais hanedanın bir üyesinin mezarını ve iskeletini bulmak bir arkeolog için eşşiz bir şey. Arsinoe'nin annesinin Afrikalı olduğunun ortaya çıkması geçek bir şok. Bu bulgular, Kleopatra'nın ailesi ve kardeşiyle ilişkisine dair önemli ipuçları veriyor." dedi.

BBC belgeselini sunan arkeolog Neil Oliver ise, Kleopatra, Julius Sezar ve Marcus Antonius'ün tarihin efsanevi figürleri olduğunu anımsatarak şunları söyledi:
''Richard Burton ve Elizabeth Taylor'un canlandırdığı bu figürlerin gerçek birer insan olduklarını hatırlamak neredeyse imkansızdır. Ama onları gerçek insanlar olarak karşısınızda görmek, sarsıcı birşey.''

Hiç yorum yok: